Aké okná si vybrať?

Ak sa práve rozhodujete, aké okno si vybrať, máte na výber medzi drevenými, plastovými a hliníkovými. Jedna zásada však vždy platí. Okná musia byť vyrobené a namontované kvalitne, aby slúžili dlho a spoľahlivo.

Drevo a hliník sa volia podľa sympatie. Rozhodnutie za plastové výplne otvorov je najmä "z rozumu", nakoľko jedným kritériom sú obstarávacie náklady. Nižšia cena plastových okien je vďaka možnosti vysokoautomatizovať ich výrobu. Ale popri cene sú podstatné aj ďalšie kladné fyzikálne vlastnosti výrobkov.

Hliníkové okná sú najdrahšie a pri drevených treba zakalkulovať aj budúce náklady na obnovu materiálu.

Hlavné kritériá pri výbere okien je kvalita materiálu, z ktorého sú výplne otvorov vyrobené.  Kvalitnými plastovými oknami sa dá zabezpečiť bezpečné a komfortné bývanie, výborná tepelná a zvuková izolácia a estetický vzhľad. Naše plastové výplne sa vyrábajú z kvalitných nemeckých profilov, ktoré sú osvedčené už dlhé desaťročia.

V prípade voľby typu výplní otvorov popri doležitosti úspory energie a ochrany životného prostredia je nemenej doležité dbať na dokonalú funkčnosť, tzv.bezchybnú manipuláciu, ktorú zabezpečuje kvalitné kovanie. Asi 80% plochy okna zaberá sklo, tak je nám jasné, že kvalita tohoto materiálu je veľmi doležitá.

Aké sklá si vybrať?

Základné izolačné dvojsklá pozostávajú z dvoch sklenených tabúľ plaveného skla hr.4mm. Priestor medzi sklami je vymedzený dištančným rámikom, ktorý je plnený molekulovým sitom napomáhajúce pohltenie nadbytočnej vlhkosti. Celoobvodové spojenie skla s rámčekom je prevedené trvalo plastickým tmelom, ktorý zabraňuje úniku inertného plynu Argón a proti prenikaniu vlhkosti do priestoru medzi dvoma sklami. Vonkajší okraj je utesnený trvale pružným tmelom (polyuretán, polysulfid), ktorý zabezpečuje pevnosť a odolnosť proti mechanickému namáhaniu.

Ďalšou inováciou je hĺbkové zapustenie izolačného skla do rámu v kombinácii s takzv.teplým dištančným rámikom. Teplý TGI rámik eliminuje rosenie skiel z interiéru v spodných častiach skiel v blízkosti rámu.

Čo sa týka zasklenia, dnešný štandart sú tep.izolačné dvojsklá so súčiniteľom tepelnej priepustnosti U=1,0W/m2K. Stavitelia, ktorým záleží na úžitkovej hodnote dobrých okien si zariadia tepelne izolačné trojsklo s koeficientom Ug=0,6 až 0,5 W/m2K: Pri trojsklách je povrchová teplota skla v zime v interiéri priemerne o 4°C vyššia, lebo vnútorná sklenená tabuľa je teplejšia ako pri dvojsklách. Síce solárny zisk je zase vyšší pri dvojsklách ale táto hodnota zďaleka nedosahuje výšky tepelných ziskov trojskiel.
Tepelnú izoláciu zlepšujú pokovované vrstvy na vnútornom povrchu skiel. Dvojsklo má jednu vrstvu, trojsklo má 2 vrstvy Low-E.

Čím je hodnota tepelnej priepustnosti celého okna Uw nižšia, tým udrží okno v interiéri viac tepla. Zasklievanie si vyberajte podľa toho, čo od nich očakávate.

Ak potrebujete poradiť, sme tu pre Vás :)

Kontakt

WINTHERM s.r.o. M.R.Štefánika 15/B
94001 Nové Zámky
IČO: 45 300 411

Mobil: 0908793406
wintherm@centrum.sk